Akne İzleri: Oluşumu, Tedavisi ve Evde Bitkisel Çözümler

Akne İzleri: Oluşumu, Tedavisi ve Evde Bitkisel Çözümler

Akne İzleri Nasıl Geçer?

Kalan lekelerin izlerini yok etmek için birçok ilaç türü mevcuttur, cilt üzerine uygulanacak maskelerin yanı sıra izleri yok etmede lazer yöntemi de bir seçenektir. Akne ve sivilce ve lekelerini, izlerini yok etmede kullanılan bazı lazer teknikleri kişinin cilt rengine ve lekelerine göre bu tedavi yöntemi değişmektedir. Akne ve sivilcenin deri içindeki derinliği tedavinin şeklini ve başarı oranını değiştirir.

 

Akne Nasıl Oluşur?

Derin ve iltihaplı akneler iz bırakması, cildin kendini yenilemesi esnasında gerçekleşir. Akne veya sivilce yüzeysel yara oluşturmuşsa cilt kendini tamamen yenileyebilir ancak alt deriye kadar inmiş ve derinleşmiş yaraların tamamen iyileşmesi zor ve iz bırakma ihtimali yüksektir.

Akne, sivilce oluşumunda iltihaplı ve kızarık şişlikler cildi esneterek yırtılmalara neden olurlar. Yırtılmanın büyüklüğüne göre lekenin kalıcılık oranı artar.

 

Akne Tedavisi

 • Akne izlerinin geçmesi kolay değildir, inatçıdır ve her tedavinin herkes için aynı sonucu vermesi beklenmemelidir.
 • Çeşitli yöntemlerle tedavi edilen akne için bazı yöntemler şöyledir:
 • Akne izi ciltte farklı tonlarda ve farklı izlerde olabilir, bunu dengelemek için farklı güneş koruyuculu kremler ve beyazlatıcılar kullanılabilir.
 • Çukur şeklindeki akne izlerine uygulanan yumuşak doku dolgu yöntemi ile  yağ veya kollajen enjeksiyonu yapılarak daha az belirgin hale getirilebilir. Fakat kalıcı bir yöntem değildir.
 • Cilt yenileme tekniğinde lazer tedavisi uygulama yöntemi, görüntüyü iyileştirilmesi açısından çoğu zaman iyi sonuçlar verir.
 • Radyofrekans, IPL lazer gibi cihazlar kullanılarak cildin üst tabakasına zarar vermeden akne izleri daha az belirgin hale getirilebilir.
 • Kimyasal peeling de cildin üst tabakaları soyularak derinlerde akne izlerinde azalma sağlanabilir.
 • Derma pen denilen mikro iğneler yardımıyla cilt altındaki dokular uyarılarak akne izleri tedavi edilebilmektedir. Güvenli ve basit işlemdir fakat tekrar edilmesi gerekebilir.
 • Yara izleri kesilip çıkarılır ve küçük dikişlerle yara izi kapatılır.
 • Subsizyon denilen teknikle akne izinin altında yer alan fibroz bağlar, özel iğneler ile kesilir ve böylece izler daha az belirgin hale gelir.

 

Evde Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

Hindistan cevizi yağı tedavisi

Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı iki damla lavanta yağı ile karıştırılıp ısıtılır ve cilt üzerindeki lekelere uygulanır. Yaklaşık yirmi dakika ciltte bekletilen bu karışım ılık su ile yıkanarak temizlenir.

 

Gül suyu maskesi

2 yemek kaşığı bal, 100 ml gül suyu ve 2 yemek kaşığı E vitamini ile hazırlanan karışım pamuk yardımı ile ciltteki akne veya sivilcelere uygulanır. Yaklaşık üç veya dört dakika ciltte bekletildikten sonra ılık su ile temizlenir.

 

Elma sirkesi maskesi

Bir fincan maden suyu, bir fincan evde yapılmış elma sirkesi ile karıştırılarak pamuk yardımı ile aknelerin, sivilcelerin üzerine sürülür ve yarım saat bekletilir. Sabah ve akşam olmak üzere uygulanan bu yöntemin ardından cilt ılık suyla temizlenir.

 

Akneye Ne İyi Gelir?

Akne, kıl köklerinde bulunan yağ bezlerinin uzun süren iltihaplanması neticesinde ortaya çıkar.

Bu da dört nedenden dolayıdır ve bu dört neden ortadan kaldırılırsa, akne oluşumunun önüne geçilebilir:

 1.  

Yağ üretimindeki artışın önüne geçmek

Siyah noktaların akneye dönüşmemesi için cilt temizliğine dikkat etmek

Deride bulunan mikropların akneye dönüşmemesi için gözeneklerin sık sık yıkanarak açık tutulması

İltihaplanmaya neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması

 

AŞAĞIDAN AKNE KARŞITI ÜRÜNLERİMİZİ İNCELEYEBİLİRSİNİZ.

 
 
 
Etiketler: Akne İzleri Nasıl Geçer
Mart 22, 2024
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR